Skip to content

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa – dlaczego warto w nią inwestować?

Maszyna pomiarowa 3D to wymarzona przyszłość dla firm produkcyjnych. Stosowana w takich branżach jak: przemysł motoryzacyjny, lotniczy, przetwórstwo tworzyw sztucznych, czy nanotechnologia, zapewnia ciągłość produkcji i najwyższą jakość tworzonych wyrobów. Poniżej lista argumentów, dlaczego warto w nią inwestować?


Nieoceniona dokładność

Wysokiej klasy przyrządy wywodzące się z metrologii, czyli maszyny CMM cechują się wysoką precyzją pomiarów. Odczytują one współrzędne punktu pomiarowego umieszczone na trzech osiach: XYZ, co oznacza, że zbierają dane w najszerszym zakresie geometrycznym. Przykładowo, suwmiarka „nie poradzi” sobie z dokładnym zmierzeniem skomplikowanych elementów, takich jak tolerancje GD&T, ale instrument pomiarowy działający w trzech wymiarach już tak.

Kompatybilne z nim programowanie komputerowe daje duże możliwości:

  • pozyskiwanie i analizę chmur punktów;
  • porównywanie ich z wielkościami zakładanymi;
  • wychwycenie ewentualnych odstępstw od normy;
  • raporty statystyczne w celu pełnego śledzenia produkcji w czasie rzeczywistym.

Warto podkreślić, że maksymalna precyzja współrzędnościowych maszyn pomiarowych nie skutkuje spowolnieniem procesów produkcyjnych. O tym kilka słów poniżej.

 

Wysoka wydajność

W porównaniu do tradycyjnych przyrządów pomiarowych stosowanych jeszcze kilkanaście lat temu maszyna CMM skraca czas cyklu pomiarowego. Poprzez szybkie eliminowanie błędów wynikających na przykład ze zmęczenia operatora zebrane dane charakteryzują się wysoką jakością. Z tego zaś bezpośrednio wynikają kolejne korzyści: efektywny proces produkcyjny bez generowania opóźnień, mniejszy wysiłek ludzki oraz brak przestojów w procesie kontroli jakości.

Ciąg zależności jest jeszcze dłuższy – do firmy korzystającej z pomiarowych maszyn współrzędnościowych rzadziej napływają reklamacje i zastrzeżenia ze strony klientów.

 

Poznaj najważniejsze funkcje maszyn CMM

 

Komfort psychiczny operatorów

Wyobraźmy sobie taką sytuację: technolog obsługujący przyrządy pomiarowe przychodzi do pracy. Po kilkunastu minutach od pojawienia się na swoim stanowisku system zawiesza się na kolejne kilka minut. Niestety sytuacja powtarza się pięć razy w ciągu dnia. Frustracja operatora narasta. Dodatkowo musi on ręcznie wprowadzać dane do programu i zabiera mu to mnóstwo czasu. Zaistniałe incydenty są źródłem niepokoju pracownika technicznego, co zaburza jego czynności poznawcze. W tej sytuacji czynnik ludzki plus wadliwość sprzętu równa się opóźnieniom w produkcji.

Nowoczesna maszyna pomiarowa CMM zmniejsza poziom stresu technologów. Personel obsługujący sprzęt pomiarowy z najwyższej półki technologicznej jest mniej narażony na sytuacje stresowe, które wpływają negatywnie na wydajność jego pracy.

Dlaczego warto inwestować w maszyny CMM? Ponieważ podnoszą one poziom produktywności przedsiębiorstwa, a stabilna konfiguracja oprogramowania oparta na najnowszych rozwiązaniach (i stale unowocześniana) zapewnia maksimum korzyści dla operatorów. Powtórzmy jeszcze raz: maszyna pomiarowa 3D to wymarzony asortyment dla firm produkcyjnych. Z powodzeniem można wyjść z nią naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przyszłość.

Sprawdź nasze maszyny CMM