Skip to content

Jak wybrać najlepszą współrzędnościową maszynę pomiarową?

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe stanowią obecnie podstawowe zaplecze techniczne firm produkcyjnych. Używane do pomiaru rzeczywistych wymiarów obiektu fizycznego, podtrzymują sprawność całego procesu produkcyjnego i kontroli jakości. Jeśli jesteś kierownikiem i poszukujesz odpowiedniego asortymentu technologicznego dla przedsiębiorstwa, drogą do Twojego sukcesu będą maszyny CMM. Jak wybrać najlepszą z nich?

Pytanie 1 brzmi: „Co mierzysz”?

Systemy pomiarowe 3D wykorzystywane są w przeróżnych branżach gospodarki. Grupa przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji podzespołów lotniczych będzie potrzebowała pomiarowych maszyn współrzędnościowych zbierających dane z powierzchni o złożonych kształtach. Firmy działające w przemyśle motoryzacyjnym będą bazować na pomiarach części , których ze względu na duży rozmiar nie da się położyć bezpośrednio na płycie lub stole. Niezbędne zatem będzie dla nich urządzenie przenośne.
Pamiętaj, że minimalny zakres pomiarowy nie zależy wyłącznie od wymiarów mierzonych komponentów. Czasem pewne czynności wymagają użycia dodatków akcesoriów np. przedłużek sondy. Warto mieć to na uwadze, dobierając odpowiedni rozmiar maszyny CMM.

 

Pytanie 2: „Co do tej pory zawiodło?”

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania maszyny pomiarowej 3D, to oznacza, że zakład, który prowadzisz, dopiero wejdzie na rynek, albo chcesz wymienić sprzęt, który już masz, ponieważ nie spełnił on Twoich oczekiwań. Oto niektóre problemy, z którymi borykają się kierownicy linii produkcyjnych:

  1. Maszyny pomiarowe ulegają zbyt częstym awariom.
  2. Operatorzy muszą konfigurować przyrządy z każdym ukończonym zadaniem pomiarowym, co wywołuje szereg opóźnień.
  3. Każde z instrumentów pomiarowych pochodzi od różnych dostawców, wymaga więc własnego specjalisty do obsługi programu, co negatywnie wpływa na wydajność procesu kontroli jakości.

To oczywiste przesłanki do tego, aby rozpocząć proces zakupowy maszyny pomiarowej współrzędnościowej.

 

Pytanie 3: „Co chcesz uzyskać?”

Praca na linii produkcyjnej będzie szybsza i bardziej efektywna, gdy przyczynisz się do wdrożenia maszyny pomiarowej CMM. Uzyskasz przy tym wiele korzyści.

Poniżej znajdziesz zestawienie wszystkich benefitów, jakie oferuje COMTEC 3D – dostawca dedykowanych systemów pomiarowych 3D oraz specjalistycznego oprogramowania.

 

Korzyści

Szczegółowe objaśnienie

1. Szeroki wachlarz usług - to, co wyróżnia COMTEC 3D na tle konkurencyjnych firm, to duże portfolio produktów – aż 8 typów maszyn, z których wybierzesz tę pasującą do profilu Twojego przedsiębiorstwa.
2. Doradztwo w kwestii wyboru maszyny pomiarowej 3D - specjaliści od dokonywania pomiarów podzielą się z Tobą wiedzą i pomogą Ci dobrać konkretną konfigurację urządzenia (co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli nie masz dużego doświadczenia w metrologii).
3. Produkt dopasowany do budżetu - jeśli przyślesz do COMTEC 3D własny produkt, otrzymasz zaprojektowany do niego program. Ponadto dystrybutor zaprezentuje Ci wszystkie potencjalne oszczędności, jakie możesz wygenerować.
4. Wsparcie techniczne w razie wystąpienia reklamacji - nie tylko operatorzy maszyn mogą liczyć na techniczną pomoc. Także management dostaje możliwość przeanalizowania problemu ze specjalistami COMTEC 3D.
5. Intuicyjne oprogramowanie, łatwa obsługa softu - finalny produkt jest skonfigurowany do Twoich potrzeb i dedykowanych zadań pomiarowych. Oprogramowanie powstało na bazie uwag i sugestii operatorów, bo filozofią firmy jest rozwijanie softu w odniesieniu do user experience.
6. Wsparcie po szkoleniu - po wdrożeniu możesz mieć sporo pytań, uzyskasz na nie odpowiedzi od konsultantów COMTEC 3D.


Poznaj najważniejsze funkcje maszyn CMM

 

Najlepsza maszyna CMM dla Twojej firmy

Każdy dyrektor, czy właściciel firmy produkcyjnej przed ostatecznym wyborem nowego sprzętu pomiarowego (lub jego modernizacją) powinien dobrze zbadać rynek metrologiczny. Skarbnica wiedzy, jaką jest internet oraz pisma branżowe mogą okazać się pomocne, aby poznać opinie o maszynach CMM. Priorytetowe jest jednak zapoznanie się z ich dokładną klasyfikacją.

Najpopularniejszy typ CMM to maszyny portalowe. Te zaś dzielą się na modele z ruchomym stołem i ruchomym portalem. Konstrukcje te dostępne są w dwóch wersjach: laboratoryjnej oraz produkcyjnej. Różnorodność rozmiarów i konfiguracji sprawiają, że jest to najbardziej uniwersalny typ maszyn pomiarowych. Maszyny współrzędnościowe typu portalowego ograniczają się do pomiaru małych i średnich detali, które można podnieść i umieścić na stole lub płycie.

Drugim rodzajem współrzędnościowych maszyn pomiarowych są maszyny mostowe. Strukturą przypominają maszyny portalowe, jednak są od nich znacznie większe. Sprzęt o zwiększonej objętości pomiarowej, wsparty na solidnych filarach wykorzystywany jest do zbierania pomiarów z elementów o dużych gabarytach, których nie trzeba umieszczać na stole. Ich zaletą jest wysoka dokładność. 

W trzeciej grupie znajdują się współrzędnościowe maszyny wspornikowe. Operatorzy mają do nich dostęp z trzech stron. Łatwo zatem można się domyślić, że używane są do zbierania pomiarów z niewielkich części. Ze względu na ich mobilność dobrze sprawdzają się w halach produkcyjnych. 

Oczywiście nie można zapomnieć o maszynach CMM kolumnowych (maszynach z ramionami poziomymi). Dedykowane są one pomiarom długich i smukłych obiektów, których nie byłyby w stanie pomieścić maszyny pionowe. Warto nadmienić, że urządzenia te pracują w tzw. duplexie: dwie maszyny kolumnowe sprzęgnięte są ze sobą tym samym oprogramowaniem, dzięki czemu mogą mierzyć tę samą część na jednym stole pomiarowym i wygenerować jeden raport.

Wybór najlepszej maszyny pomiarowej CMM nie jest łatwy. Jednak głębokie zainteresowanie rynkiem metrologicznym wsparte wieloletnim doświadczeniem pracowników COMTEC 3D, na pewno przyczynią się do dokonania właściwej decyzji.

 

Sprawdź nasze maszyny CMM